Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


 
Početna stranicaPortailPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Lamb Of God

Go down 
4 posters
Autor/icaPoruka
Keiji
Samurai (knight)
Samurai (knight)
Keiji


Male
Broj postova : 126
Age : 34
Boravište : Bergen,Norveska
Struka : Student
Najdraži Animei : Ima ih ^^
Registration date : 10.06.2007

Lamb Of God Empty
PostajNaslov: Lamb Of God   Lamb Of God Icon_minitimepon srp 02, 2007 12:21 pm

Lamb of God is a Grammy-nominated five-piece metal band from Richmond, Virginia, formerly known as Burn the Priest. They have sold over 1 million albums in the U.S. alone.

Lamb Of God NullLAMB_OF_GOD.tif.big

Lamb of God was formed in 1990 when Mark Morton, Chris Adler, and John Campbell were floor mates at Virginia Commonwealth University. Randy Blythe was only a year ahead of the others in college. After graduation, Morton moved to Chicago to pursue a master's degree, but the band continued. A new guitarist, Abe Spear, was found. In 1994 Randy Blythe was added on vocals when the band decided to move past its instrumental sound. At this point in their career, they were known as Burn the Priest. Morton re-joined the group and Burn the Priest released a self-titled full length album soon after. Spear left the band in 1999 after admitting himself to a rehabilitation center outside of Williamsburg, Virginia. This opened a place for Chris Adler's brother, Willie Adler. A year after the second Adler joined, the band changed its name to Lamb of God, after which it signed a record deal with Prosthetic Records.[5]

Their lyrical themes tend to cover religion, society, pain, misery, politics, and heresy, as well as other often personal topics.

Current members

* Randy Blythe - vocals (1994-present)
* Mark Morton - guitar (1990-present)
* Willie Adler - guitar (1999-present)
* John Campbell - bass guitar (1990-present)
* Chris Adler - drums (1990-present)

Albums:
-New American Gospel
-As The Palaces Burn
-Ashes Of The Wake
-Sacrament
--------------------------------------------------------------------------------------------
Eto što više reć o jednom od mojih najdražih bendova.Jednostavno su preodlični.Brutalni iako im gitare nisu puno spuštene.Glas Randyja je nezamijenjiv,jednostavno jedan od najboljih bendova današnjice.

Ono što je specifično za ovaj bend je takozvani Wall Of Death:
"The wall of death occurs at the beginning of the song "Black Label," usually the last song in the set. The crowd divides to the left and right sides of the floor area, and then on Blythe's direction, run wildly towards the other side. This is much more intense than circle pits, which are also seen at Lamb of God concerts."

i evo jedna od njihovih najboljih pjesama za kraj:

Black Label

The human condition is inherit claustrophobia.
Compression of my space made complete.
I would rip out my own entrails by hand just to be alone.
Inanity rolls total through this sphere.
Ostracized for clarity of vision.
A dream unrealized of solitudethat i should decend into autonomy
& know the pain of fellowship no more. I feel nothing but a lack of space.
Paradox of socialization results in duress.
Rife with hostility, what has caused me so much hate?
Humanity. Exterminate with extreme predjudice.
[Vrh] Go down
Madame Nocturna
Moderator
Madame Nocturna


Female
Broj postova : 264
Age : 35
Boravište : Elitni kvart narafno - Šalata , Zagreb
Struka : Vrištanje i grebanje
Najdraži Animei : Record of Lodoss War, Angel Sanctuary, Ghost In The Shell, Berserk, Hellsing ...
Registration date : 10.06.2007

Lamb Of God Empty
PostajNaslov: Re: Lamb Of God   Lamb Of God Icon_minitimepon srp 02, 2007 12:47 pm

Weeee !!! LOG ! Supač kaj si otvoril topic za njih. ^^

Ashes of the Wake i As The Palaces Burn su mi predobri albumi, ali i ostali su svaki na svoj način odlični.

Kaj se tiče naj pjesmica : Omerta, Ruin, Now You Have Something To Die For, Black Label, Walk With Me In Hell, Laid To Rest, Redneck, A Devil In God´s Country, As The Palaces Burn.

Randy mi u svakom slučaju puno bolje sada izgleda nego prije. Na Rednecku predobro. A Adler je definitivno ne zamijenjivi bubnjar. Prebolesno ih svira.

Trenutno baš mi ide pjesma Hourglass. Hell Yeah !!!
[Vrh] Go down
http://www.myspace.com/nocturna_zg
Struja
Danshaku (baron)
Danshaku (baron)
Struja


Male
Broj postova : 223
Age : 36
Boravište : imam.
Struka : elektrotehnicar
Najdraži Animei : DBZ (jedino tog i gledao, lol)
Registration date : 10.06.2007

Lamb Of God Empty
PostajNaslov: Re: Lamb Of God   Lamb Of God Icon_minitimesri srp 04, 2007 10:11 am

svaka pjesma sa svakog albuma. tu nema pogovora, svaka njihova pjesma je remekdjelo... IMO (=
[Vrh] Go down
Kyo
Samurai (knight)
Samurai (knight)
Kyo


Male
Broj postova : 177
Age : 36
Boravište : City of fallen angels
Struka : Gamer
Najdraži Animei : Samurai Deeper Kyo, Neon Genesis Evangelion
Registration date : 10.06.2007

Lamb Of God Empty
PostajNaslov: Re: Lamb Of God   Lamb Of God Icon_minitimesri srp 04, 2007 10:15 am

OK podpisujem sve sto su ljudi predhodno rekli.
My greatest dream is to be in a wall of dead on a LOG concert! Very Happy
[Vrh] Go down
http://crozh.1.forumer.com/
Madame Nocturna
Moderator
Madame Nocturna


Female
Broj postova : 264
Age : 35
Boravište : Elitni kvart narafno - Šalata , Zagreb
Struka : Vrištanje i grebanje
Najdraži Animei : Record of Lodoss War, Angel Sanctuary, Ghost In The Shell, Berserk, Hellsing ...
Registration date : 10.06.2007

Lamb Of God Empty
PostajNaslov: Re: Lamb Of God   Lamb Of God Icon_minitimesri srp 04, 2007 2:36 pm

Kyo je napisao/la:
OK podpisujem sve sto su ljudi predhodno rekli.
My greatest dream is to be in a wall of dead on a LOG concert! Very Happy

I ja bi, i ja bi ! Samo kaj aj to ne bi preživjela. Ovak ionak me na koncevima zgnječe ko palačinku, a kamoli u wall of deathu. al ko hebe, išla bi i u traumu samo za to. Laughing
[Vrh] Go down
http://www.myspace.com/nocturna_zg
Gost
Gost




Lamb Of God Empty
PostajNaslov: Re: Lamb Of God   Lamb Of God Icon_minitimesri srp 04, 2007 2:57 pm

Madame Nocturna je napisao/la:
Kyo je napisao/la:
OK podpisujem sve sto su ljudi predhodno rekli.
My greatest dream is to be in a wall of dead on a LOG concert! Very Happy

I ja bi, i ja bi ! Samo kaj aj to ne bi preživjela. Ovak ionak me na koncevima zgnječe ko palačinku, a kamoli u wall of deathu. al ko hebe, išla bi i u traumu samo za to. Laughing
hahaha kaxte loodi Very Happy Ja to ne bih, to sam jednom rekao Kyou, cim vidim da se radi Wall of Death, ja skacem njima na stage XD
[Vrh] Go down
Madame Nocturna
Moderator
Madame Nocturna


Female
Broj postova : 264
Age : 35
Boravište : Elitni kvart narafno - Šalata , Zagreb
Struka : Vrištanje i grebanje
Najdraži Animei : Record of Lodoss War, Angel Sanctuary, Ghost In The Shell, Berserk, Hellsing ...
Registration date : 10.06.2007

Lamb Of God Empty
PostajNaslov: Re: Lamb Of God   Lamb Of God Icon_minitimesri srp 04, 2007 7:51 pm

frendica i ja smo baš jednom šprehale o wall of deathu i rekla sam joj da bi : ili skočila njima na stejđ ili prikovala se lisicama za ogradu pa nek me čupaju kak znaju. Laughing ma voljela bi ja to probat. o kaj da ! živi bili pa vidjeli i doživjeli....
[Vrh] Go down
http://www.myspace.com/nocturna_zg
Gost
Gost




Lamb Of God Empty
PostajNaslov: Re: Lamb Of God   Lamb Of God Icon_minitimečet srp 05, 2007 12:59 am

Madame Nocturna je napisao/la:
frendica i ja smo baš jednom šprehale o wall of deathu i rekla sam joj da bi : ili skočila njima na stejđ ili prikovala se lisicama za ogradu pa nek me čupaju kak znaju. Laughing ma voljela bi ja to probat. o kaj da ! živi bili pa vidjeli i doživjeli....
hahaha istina lol!
[Vrh] Go down
Madame Nocturna
Moderator
Madame Nocturna


Female
Broj postova : 264
Age : 35
Boravište : Elitni kvart narafno - Šalata , Zagreb
Struka : Vrištanje i grebanje
Najdraži Animei : Record of Lodoss War, Angel Sanctuary, Ghost In The Shell, Berserk, Hellsing ...
Registration date : 10.06.2007

Lamb Of God Empty
PostajNaslov: Re: Lamb Of God   Lamb Of God Icon_minitimepon kol 20, 2007 2:06 pm

Baš sam maloprije slušala LOG. Ma non stop ih zapravo slušam. Baš mi sad trebaju da se ispucam, tj. malo sam grrr trenutno pa treba nekaj...
Al njihov onaj spot za ˝Redneck˝ pjesmu me uvijek nasmije. Pogotovo onaj dio di jedan od LOG-ovaca drmne klauna posred nosa. XDDD
[Vrh] Go down
http://www.myspace.com/nocturna_zg
Kyo
Samurai (knight)
Samurai (knight)
Kyo


Male
Broj postova : 177
Age : 36
Boravište : City of fallen angels
Struka : Gamer
Najdraži Animei : Samurai Deeper Kyo, Neon Genesis Evangelion
Registration date : 10.06.2007

Lamb Of God Empty
PostajNaslov: Re: Lamb Of God   Lamb Of God Icon_minitimepon kol 20, 2007 2:59 pm

Oni bash jesu band za ispustanje energije i za pomoc ubit nekoga i takove stvari...Ja ih slusam stalno....Ujutro je prva pjesma Wallk with me in hell...Wake up pjesma Very Happy
[Vrh] Go down
http://crozh.1.forumer.com/
Madame Nocturna
Moderator
Madame Nocturna


Female
Broj postova : 264
Age : 35
Boravište : Elitni kvart narafno - Šalata , Zagreb
Struka : Vrištanje i grebanje
Najdraži Animei : Record of Lodoss War, Angel Sanctuary, Ghost In The Shell, Berserk, Hellsing ...
Registration date : 10.06.2007

Lamb Of God Empty
PostajNaslov: Re: Lamb Of God   Lamb Of God Icon_minitimepon kol 20, 2007 5:43 pm

A lijepo ti to sebi staviš za jutro, tj. ono,ko neki moto dana : ˝Walk with me in hell.˝
Ja si obožavam pustiti Omertu. Prehebena mi pjesma. Pogotovo uvodni dio !
[Vrh] Go down
http://www.myspace.com/nocturna_zg
Kyo
Samurai (knight)
Samurai (knight)
Kyo


Male
Broj postova : 177
Age : 36
Boravište : City of fallen angels
Struka : Gamer
Najdraži Animei : Samurai Deeper Kyo, Neon Genesis Evangelion
Registration date : 10.06.2007

Lamb Of God Empty
PostajNaslov: Re: Lamb Of God   Lamb Of God Icon_minitimepon kol 20, 2007 7:05 pm

Whoever apeals to the law against his fellow man is either a fool or a coward...

Prejebena je pjesma...

Najjacha lirika je "Word ment to dwel in darknes shall never see the light of day, words can be broken so can bones...."
[Vrh] Go down
http://crozh.1.forumer.com/
Madame Nocturna
Moderator
Madame Nocturna


Female
Broj postova : 264
Age : 35
Boravište : Elitni kvart narafno - Šalata , Zagreb
Struka : Vrištanje i grebanje
Najdraži Animei : Record of Lodoss War, Angel Sanctuary, Ghost In The Shell, Berserk, Hellsing ...
Registration date : 10.06.2007

Lamb Of God Empty
PostajNaslov: Re: Lamb Of God   Lamb Of God Icon_minitimeuto kol 21, 2007 4:48 pm

Kyo je napisao/la:
Whoever apeals to the law against his fellow man is either a fool or a coward...

Prejebena je pjesma...

Najjacha lirika je "Word ment to dwel in darknes shall never see the light of day, words can be broken so can bones...."

Ta je i meni najbolja. =)

I ovaj dio : ˝I am the result what's better left unspoken
Violence begins to mend what was broken
You've been talking, I've been all ears
Omerta.˝
[Vrh] Go down
http://www.myspace.com/nocturna_zg
Gost
Gost




Lamb Of God Empty
PostajNaslov: Re: Lamb Of God   Lamb Of God Icon_minitimeuto kol 21, 2007 4:49 pm

Omerta je meni predobra stvar Very Happy
Zakon šutnja
[Vrh] Go down
Sponsored content





Lamb Of God Empty
PostajNaslov: Re: Lamb Of God   Lamb Of God Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Lamb Of God
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
 :: Multi Gaming :: Audio-
Forum(o)Bir: